چند توصیه مهم در مسافرت های نوروزی


نوروز در راه است و عید نوروز فرصتی مناسب برای مسافرت نوروزی است. اگر به هر دلیلی، تصمیم به مسافرت نوروزی گرفته اید و یا در نظر دارید برای مدتی از محل دائمی تان دور شوید، در این صورت شرایط جدیدی را تجربه خواهید کرد که بر وضعیت جسمی اتان تأثیر می گذارد.


برای آن که در طول مسافرت نوروزی، این شرایط بر سلامتی و شادابی اتان تأثیر منفی نگذارد، بهتر است به این نکات توجه کنید:
قبل از شروع مسافرت نوروزی، برنامه مسافرتتان را تنظیم کنید.
در این برنامه، مدت زمان مسافرت، مسیر دقیق  توقفگاه های بین راه را مشخص کنید.
همچنین بهتر است از وضعیت هوای مقصد و مسیر سفر، اطلاع کافی داشته باشید و مراکز امداد رسانی را در طول مسیر شناسایی کنید. پیش از ترک منزل، یک بار دیگر وسایل مورد نیاز در طول سفر را بازبینی کنید.
برای اطمینان از این که همه وسایل مورد نیاز را مسافرت نورزی را برداشته اید، قبلاً صورتی از آن ها تهیه کنید و از بردن وسایل اضافی و غیرضروری خودداری کنید.
با یاد و نام خدا مسافرت نوروزیتان را شروع کنید. اگر با وسایل نقلیه عمومی مسافرت می کنید، برای سوارشدن، به موقع خود را به محل تعیین شده برسانید تا حوادث احتمالی باعث جاماندن شما نشود.
اگر با وسیله نقلیه شخصی مسافرت می کنید، آن را از لحاظ فنی کاملاً معاینه کنید و نقایص آن را برطرف سازید.


لوازم یدکی و ایمنی ضروری و لوازم پرمصرف نظیر شمع، پلاتین، تسمه پروانه و چرخ یدکی را به همراه ببرید و از مسافرت با خودروی معیوب جد اً بپرهیزید. از کافی بودن سوخت خودروی خود تا رسیدن به اولین جایگاه سوخت گیری مطمئن شوید و از حمل سوخت اضافی در صندوق عقب خودرو، به طور جدی خودداری کنید.
برای مسافرت نوروزی بکوشید مسیری را انتخاب کنید که آشنایی کافی با شرایط آن دارید. درغیر این صورت شرایط مسیر را از افراد آگاه جویا شوید. اگر از مسیرهای برف گیر عبور می کنید، وسایل لازم مانند زنجیر چرخ و لباس گرم و مناسب نیز به همراه ببرید.
برای پیشگیری از سوانح رانندگی، در زمانی که مضطرب، ناراحت و خسته اید، رانندگی نکنید.اگر خواب آلوده هستید، خودروی خود را در محل مناسبی نگه دارید و استراحت کنید.
در هنگام بروز حادثه در مسافرتهای نوروزی، آرامش خود را حفظ کنید، چون اگر با عجله و شتاب تصمیم بگیرید، مشکلات را بیشتر خواهید کرد. در توقف های اضطراری نیز، موارد ایمنی لازم را رعایت کنید.
باید توجه داشته باشید افرادی که دارای شرایط خاص هستند، باید در طول سفرشان از دستورهای ویژه ای پیروی کنند؛ مثلاً سفرهای هوایی برای زنان باردار در اواخر بارداری ممنوع است. در هر صورت،اگر شرایط جسمی و روحی خاصی دارید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتماً درباره نحوه مسافرتتان با پزشک خود مشورت کنید.


همیشه توجه داشته باشید که کودکان نسبت به تغییر شرایط محیط حساس تر هستند. بنابراین نسبت به کودکان در طول سفر، توجه بیشتری داشته باشید.
آب و غذای کافی به همراه داشته باشید و تا حد ممکن در طول مسافرت نوروزی غذا را برای مصرف یک وعده غذایی تهیه کنید.
در طول مسافرت نوروزی در صورت باقی ماندن غذا، آن را در ظرف سربسته، در مکان سرد نگه داری کنید. همچنین قبل از مصرف غذای باقی مانده آن را به مدت کافی حدود ۲۰ دقیقه حرارت دهید.
غذاهای خانگی مطمئن ترین غذا در طول سفر هستند.
اگر در طول مسیر مسافرت نوروزیتان مجبور به صرف غذا در اغذیه فروشی ها و رستوران های بین راه هستید، از تهیه بهداشتی غذاها مطمئن شوید. در غیر این صورت از مصرف غذا در اماکن غیر بهداشتی دوری کنید، همچنیناز غذاهای بسته بندی شده استفاده کنید.
در طول مسافرت دقت کنید، قبل از خرید موادغذایی بسته بندی شده، حتماً به پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و تاریخ تولید و انقضای محصول توجه کنید. همین طور کنسروها را قبل از مصرف حتماً بجوشانید.
در طی مسافرت نوروزی  از مصرف شیر و فرآورده های لبنی غیرپاستوریزه از جمله: خامه، کره، پنیر و کشک غیرپاستوریزه، خودداری کنید. اگر در مسافرت مجبور به استفاده از شیرخام غیرپاستوریزه شدید، حتماً آن را جوشانده و۱۰ دقیقه در حال جوش به هم بزنید.
حتماً از آب آشامیدنی سالم استفاده کنید. در صورتی که از سالم بودن آب مصرفی خود اطمینان ندارید، باید آن را جوشانده و سپس مصرف کنید.
مواد غذایی اتان را از دست فروشی ها و مغازه های غیربهداشتی تهیه نکنید.اسهال ۲۰ تا ۵۰ درصد مسافران را مبتلا می کند. برای پیشگیری از اسهال در مسافرت، از غذاخوری های غیربهداشتی استفاده نکنید و در تهیه و مصرف غذا و میوه، نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنید.مصرف میوه و سبزی باید پس از شست و شوی کامل، به حد کافی انگل زدایی و گندزدایی شود.
در صورت ابتلا به اسهال در مسافرتهای نوروزی ، بکوشید مایعات بیشتری مصرف کنید و اگر به اسهال خونی یا اسهال همراه با تب بالا دچار شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت ابتلا به اسهال در مسافرت نوروزی، از مصرف خودسرانه داروها خودداری کنید، چون عوارض آنها زیاد است و اثری در کاهش دوره اسهال ندارند.
غذاهای خام و نیم پز ممکن است آلوده به عوامل عفونی باشند، بنابراین در مسافرتهای نوروزی از مصرف آنها پرهیز کنید. علاوه بر این از مصرف موادغذایی، به ویژه نوشیدنی های دست فروشان در مسافرت بپرهیزید.
از هر۱۰ نفر ۹ نفر در طول زندگی خود دچار بیماری مسافرتی می شوند. این بیماری که در کودکان شایع تر است موجب تهوع، استفراغ و سردرد در افراد حساس می شود.


اگر به حرکت حساس هستید و به بیماری مسافرت دچار می شوید، سعی کنید در طول مسیر کاملاً به صندلی خودرو تکیه دهید و صندلی را به حال نیمه خوابیده قرار دهید. بهتر است در قسمتی از وسیله نقلیه قرار بگیرید که کمترین تکان را دارد؛ مثلاً در میانه اتوبوس، صندلی جلوی خودرو و کنار بال هواپیما.
اگر به بیماری مسافرت مبتلا هستید از درون خوردو به مناظر نگاه نکنید و یا اگر در قایق یا کشتی هستید به موج ها ننگرید و فقط به افق چشم بدوزید. بهتر است از بوهای تحریک کننده مانند سیگار دوری کنید. همچنین سعی کنید از شب قبل از مسافرت، کمتر غذا و نوشیدنی بخورید و در طول راه نیز شکم خود را نسبتاً خالی نگه دارید. فقط زمانی از دارو استفاده کنید که سایر توصیه ها برای شما مفید نبوده باشد.
این داروها را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید. راننده خودرو نباید از این داروها استفاده کند؛ چون موجب کاهش هوشیاری و افزایش احتمال تصادف می شود.
سعی کنید در مسافرت نوروزی یک کیف مخصوص وسایل و اقلام بهداشتی به همراه داشته باشید. در این کیف کارت یا دفترچه بیمه خدمات درمانی خود و هم سفرانتان و آخرین نسخه های پزشکی تان را بگذارید. همچنین اگرعینک اضافی دارید آن را همراه خود ببرید. بیماران قلبی هنگام مسافرت آخرین نوار قلب و نسخه خود را همراه داشته باشند.
اگر داروهایی را به طور مرتب مصرف می کنید، به مقدار کافی آنها را به همراه ببرید. اگر مبتلا به آسم، حساسیت، تشنج صرعی، بیماریهای قلبی، بیماری قند یا بیماری خاص دیگری هستید، هنگام مسافرت برچسب هشداردهنده روی پیراهن، گردن بند یا مچ بند داشته باشید.
در مسافرت نوروزی مقداری داروهای اولیه مانند مسکن های ساده، پماد سوختگی، قرص مسافرت، محلول های ضدعفونی و وسایل زخم بندی در کیف بهداشتی خود همراه ببرید.
هنگام مسافرت، در کیف بهداشتی خود نام و نشانی نزدیک ترین اقوام و آشنایان خود را بگذارید. هنگام مسافرت، کودکان را تنها نگذارید. بهتر است برگه ای شامل نام و نشانی کامل در جیب آنان قرار دهید.


بوی جان می آید اینک از نفس های بهار


دستهای پر گل اند این شاخه ها ؛ بهر نثار


با پیام دلکش " نوروزتان پیروز باد "


با سرود تازه " هر روزتان نوروز باد "


شهر سرشار است از لبخند ؛ از گل ؛ از امید


تا جهان باقی ست این آئین جهان افروز باد


 


باز عالم و آدم و پوسید گان خزان و زمستان خندان و شتابان به استقبال بهار میروند تا اندوه زمستان را به فراموشی بسپارند و کابوس غم را در زیر خاک مدفون سازند و آنگه سر مست و با وجد و نشاط و با رقص و پایکوبی با ترنم این سرود طرب انگیز نو روز و جشن شکوفه ها را بر گزار می نمایند


به امید سالی خوش برای شما عزیزان


 نویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 21 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

چند نكته در مورد خواص ليمو ترش


آیا می دانید!!!!


لیموترش به عنوان یک آنتی اکسیدان در طب سنتی و تغذیه مطرح است. بنابر تحقیقات جدید دانشمندان لیموترش را به عنوان یک فرمول جدید برای بهبود سرطان معرفی کرده اندو این میوه می تواند در سال های نزدیک جایگزینی برای شیمی درمانی باشد.نویسنده: مربي بهداشت در تاریخ 26 آبان 1392 - اظهار نظر (0)

افتتاح اولين مركز حركات اصلاحي منطقه ٦


با توجه به شیوع بیماری هی جسمانی در کودکان و نوجوانان و ایجاد بیماری های حاد مفصلی و استخوانی در بزرگسالی لازم است از ستون فقرات و مفاصل کودکان ارزیابی دقیقی انجام پذیرد.


در مرکز فوق علاوه بر بررسی ستون فقرات و مفاصل و شناخت ناهنجاریهای جسمانی ، راهکارهای اصلاح و درمان نیز ارائه خواهد شد. جهت مراجعه با تلفن های 88972727 - 88960423 تماس و با تعیین وقت قبلی مراجعه فرمایید .


آدرس : میدان فلسطین - خیابان طالقانی - خیابان برادران مظفر - ساختمان شماره 2 آموزش و پرورش منطقه 6نویسنده: مربي بهداشت در تاریخ 16 ارديبهشت 1392 - اظهار نظر (0)

با آغاز تعطیلات سال نو و شروع مسافرت نکاتی در خصوص پیشگیری از پد سکیلوزیس توصیه می گردد.


سلامت دوران عید و تعطیلات


- جهت سلامت دندان ها و پیشگیری از اضافه وزن از مصرف بی رویه آجیل شور و شیرنی های حاوی قند مصنوعی تا حد امکان اجتناب شود .


- برا ی تماشای تلویزیون طوری برنامه ریزی نمایم که ساعات خواب دچار تغییر بسیار نگردد.


-در طول روز برای کارکرد مناسب روده ها و تقویت پوست و مو آب کافی بنوشیم .


- ورزش را فراموش نکرده و حداقل 30 دقیقه ورزش نماییم


-در صورتیکه به مسافرت می رویم از مراجعه به رستوران بین راهی و خرید از دست فروشان جدا اجتناب نماییم و حتماً در اول روز آب معدنی جهت مصرف همراه داشته باشیم .


- در طول سفر در صورتیکه دارویی مصرف می کنیم سعی نماییم آن را از دسترس کودکان دور نگه داشته ودر موقع مصرف نماییم .


 


با آغاز تعطیلات سال نو و شروع مسافرت 4 نکته در خصوص پیشگیری از پد سکیلوزیس توصیه می گردد.


 


-  تا حد امکان از مراجعه به مسافرخانه های متفرقه اجتناب نماییم ودر صورت ضروری استفاده از این امکان ملحفه های پاکیزه با خود به همراه داشته باشیم


-اصول بهداشت فردی از جمله استحمام مرتب رعایت بهداشت و سلامت پوست و مو را دقیق رعایت کنیم .


-شتشوی منظم البسه از جمله روسری ،مقنعه، شال و .... در معرض آفتاب خشک کردن را و اطوی لباس ها صورت گیرد .


- پرهیز از تماس با لوازم شخصی و لباس های افراد آلوده .


- عدم استفاده از شانه برس کلاه و.... دیگران .نویسنده: مربي بهداشت در تاریخ 26 اسفند 1391 - اظهار نظر (0)

پیام های بهداشتی(دهان و دندان)


با توجه به اهمیت بهداشت دهان و دندان در پیشگیری از بیماری های گوناگون و تاثیر بیشتر اقدامات بهداشتی دوران کودکی و بهبود سلامت دندان ها رعایت نکات زیر برای اولیای گرامی توصیه می شود:


1-دو با مسواک زدن در شبانه روز با خمیر دندان فلورایددار و استفاده از نخ دندان2- انتخاب میان وعده های سالم حاوی مواد غذایی طبیعی و فاقد قند و پوسیدگی زا 3 -  اولین دندان دائمی(دندان 6 سالگی) پشت آخرین دندان شیری رویش می یابد که نیاز به توجه و مراقبت دارد.4 – با استفاده از ترکیبات حاوی فلوراید توسط دندان پزشک ، دندان ها در برابر پوسیدگی مقاوم می شوند.5 - با معاینات دوره ای دهان و دندان می توان از مشکلات و نیازهای پیشگیری  و درمان آگاهی می یابید.نویسنده: مربي بهداشت در تاریخ 09 اسفند 1391 - اظهار نظر (0)

آنفلوانزا


علایم بیماری آنفلوانزا :


-         تب بالای 38 درجه سانتیگراد


-         سردرد


-         خستگی


-         بدن درد


-         آبریزش از بینی و چشم


-         ناراحتی گلو و سرفه


واکسن آنفلوانزا از بروز سرماخوردگی جلوگیری نمی کند .


واکسیناسیون آنفلوانزا : واکسیناسیون برعلیه آنفلوانزا از عوارض شدید بیماری جلوگیری می کند  . فاصله زمانی واکسیناسیون تا ایجاد ایمنی در بدن حدود 2 هفته طول می کشد . به دلیل تغییرات در ویروس آنفلوانزا لازم است هر ساله واکسیناسیون با واکسن آنفلوانزا تکرار شود . در صورت دریافت واکسن احتمال ابتلا به شکل خفیف آنفلوانزا وجود دارد .   نویسنده: مربي بهداشت در تاریخ 30 مهر 1390 - اظهار نظر (0)

اهمیت مصرف صبحانه چیست ؟


کارشناسان علوم تغذیه صبحانه را مهم‌ترین وعده غذایی روز نامیده‌اند . منبع انرژی سلول‌ها‌ی مغزی فقط گلوکز است . لذا افت قند خون ناشی از عدم مصرف صبحانه قبل از هر چیز ، روی کارایی مغز تأثیر سوء می‌گذارد .
کودکانی که عادت به خوردن صبحانه ندارند دچار اختلالاتی مانند سر گیجه ، تهوع و حتی در برخی موارد استفراغ می‌شود .
نخوردن صبحانه از دلایل مهم افت تحصیلی در کودکان سنین مدرسه و اختلال رشد در کودکان پیش دبستانی است .
صبحانه حاوی غذاهای کم چرب و فیبر و غلات در پیشگیری از افزایش وزن افراد به و یژه کودکان و نوجوانان بسیار مؤثر است .
افرادی که از خوردن صبحانه غفلت می‌کنند بدون آن که متوجه باشند در طول زمان از بهره‌وری کمتری برخوردارند .
لذا توصیه می‌شود که شام در ساعات ابتدای شب ، خوابیدن به موقع، زودتر از خواب بیدارشدن در صبح و تشویق دانش آموزان به ورزش قبل از صرف صبحانه موجب می‌شود که دانش آموز به تدریج اشتهای خود را برای خوردن صبحانه پیدا کند .
2- غذای مناسب برای صبحانه چه می‌باشد ؟
در وعده صبحانه ، نان به عنوان تأمین انرژی ، پنیر یا تخم مرغ به عنوان یک منبع پروتئینی و شیر برای تأمین پروتئین و کلسیم گنجانده می‌شود .کره همراه با مربا یا عسل یا خرما بخشی از انرژی مورد نیاز روزانه را تأمین می‌کند . علاوه بر آن کره منبع خوبی از ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A و P است .
مثالی از یک صبحانه مناسب برای دانش آموزان و نوجوانان :
1- نان و پنیر و گردو
2- نان و پنیر و گوجه فرنگی
3- نان و کره و مربا
4- نان و تخم مرغ گوجه فرنگی
5- نان و تخم مرغ وگوجه فرنگی
6- نان و کره و خرما
7- نان وپنیر و خرما
مصرف یک لیوان شیر همراه با صبحانه توصیه می‌شود .
انواع غذاهای سنتی مانند عدس با نان ، خوراک لوبیا با نان و انواع آش‌های محلی از غذاهای مفید و با ارزش بالای غذایی می‌باشد . که در بعضی از مناطق کشورمان به عنوان صبحانه مصرف می‌شود .
3- چه میزان شیرینی و شکلات باید در روز توصیه می‌شود ؟
در مصرف شیرینی و شکلات باید جانب احتیاط را رعایت نمود .
مصرف بی رویه شکلات و شیرینی به دلیل آن که موجب بی اشتهایی و سیری کاذب در کودکان می‌شود ، آن‌ها را از مصرف غذاهای اصلی باز می‌دارد و موجب اختلال رشد آنها خواهد شد لذا به والدین توصیه می‌شود که حداقل در منزل از نگهداشتن شکلات و شیرینی خودداری نمایند و به این ترتیب دسترسی دائمی آنها را به این نوع مواد کاهش دهند و از شکلات وشیرینی به عنوان جایزه به کودکان خودداری نمایند و با تنظیم یک برنامه منظم ، تعداد شکلات و شیرینی که دانش آموز در طول روز مصرف می‌کند را کنترل نمایند . بنابراین هیچ میزان توصیه شده‌ای برای مصرف شکلات و شیرینی وجود ندارد .
4- میان وعده‌های مناسب برای کودکان چیست؟
کودکان سنین مدرسه علاوه بر سه وعده اصلی غذایی ( صبحانه ، نهار ، شام ) به میان وعده نیاز دارند . در این سنین کودکان باید هر 4 تا 6 ساعت برای نگهداشتن غلظت قند خون در حد طبیعی غذا بخورند تا فعالیت سیستم عصبی و عملکرد مغز در حد مطلوب باقی بماند .
استفاده از انجیر خشک ، توت خشک ، بادام ، پسته ، گردو ، برگه زرد آلو و انواع میوه‌ها نظیر سیب ، پرتقال ، نارنگی ، هلو ، زردآلو ، لیمو شیرین و و سبزیجات مانند هویج ، کاهو ، خیار ، ساندویچ‌هایی مانند نان و پنیر و سبزی ، ساندویچ انواع کوکو و یا کتلت ، نان و حلوا شکری ، نان و پنیر و خرما می‌تواند به عنوان میان وعده های مناسب در برنامه غذایی دانش آموزان قرار گیرد .
این مواد کم هزینه و به راحتی با توجه به عادت غذایی خانواده در دسترس اکثریت خانواده است .

نویسنده: مربي بهداشت در تاریخ 22 ارديبهشت 1389 - اظهار نظر (0)


راه کارهای پیشنهادی جهت سلامتی و تندرستی:


- به سلامتی خود و اطرافیان خود فکر کنید. به خنده های فرزند و دنیای کودکانه و پر راز و رمزشان بنگرید و با تمرکز بر روی داشته ها شادی خود و آنان را دو چندان کنید.
- موفقیت های فرزندان را برجسته نمایید.
- نتیجه مدار نباشید زیرا مسیر رسیدن به موفقیت شرین تر و مفرح تر است.مثل کوهنوردی باشید که لذت فتح قله را نه بر فراز قله که در سیر صعود می داند و می بیند.
- سلامتی – تندرستی و احساس خوب داشتن و تحرک و ورزش را در زندگی مد نظر داشته باشید برای دست یابی به سلامتی در حد بالا باید شیوه ی زندگی مثبت را آموخت.
- میزان کالری مواد غذایی اهمیت زیادی دارد و هیچ چیزی نمی تواند جایگزین یک رژیم غذایی متعادل و برنامه ی ورزش و تحرک داشتن منظم باشد.
- با تماشای فیلم کمدی مورد علاقه خود از تلویزیون می توانید از شر چند کیلو اضافه وزن خلاص شوید یک ساعت خندیدن 100 الی 120 کالری انرژی را در بدن انسان می سوزاند. ( البته خنده زیاد) قهقهه زدن و خندیدن باعث می شود هوای بیشتری تنفس کنید و به این ترتیب اکسیژن بیشتری وارد ریه های شما می شود و قفسه ی سینه مرتب بالا و پایین می رود و ماهیچه های شکمی فعال شده و این فعالیت مثل یک تمرین بدنی مناسب است.
- برای کودکان خود رژیم غذایی سالم داشته باشید و میوه و سبزی های تازه را در رژیم غذایی آنان داشته باشید.
- نوشابه های گازدار و چیپس و پفک را در خانه نداشته باشید تا بچه ها به طعم آن عادت نکنند.
- مغز کودکان نیاز به شیر چرب دارد که باید آن را در برنامه داشته باشیم.
- دو الی سه وعده میوه و سبزی را در برنامه ی غذایی فرزندانمان داشته باشیم.

نویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 23 فروردين 1389 - اظهار نظر (0)


خدمات مركز مشاوره


ضرورت حضور مشاور در مدارس از قرن پرتب وتاب کنونی با تحولات فراینده پیچیده و عظیم در نوع زندگی و تعاملات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و چالش های موجود در مهارت های فرزند پروری امری بدیهی است. قطعاً مدرسه پویا بایستی نگاهی مشاوره ای، ریزبینانه و آسیب شناسانه به مسایل موجود در مدرسه داشته باشد و برای باز تعریف هنجارها و ارزش ها و باید ها و نبایدهای محیط پیرامون خود تلاش نماید.اصولاً هر انسانی در قرن پر چالش حاضر نیاز به مشاوره های مختلف برای موفقیت در زیست سالم و شاد، توفیق در تحصیل و حرفه و تعاملات و ارتباطات دارد.
با این باور و به منظور پرورش کودکانی مستقل، اندیشه ورز و آگاه و شاداب، مدرسه زینبیه از وجود مشاوران مجرب در امر مشاوره تحصیلی و تربیتی بهره می جوید به انضمام این که اهتمام تیم همکاران بر این موضوع است که با نشست های مشاهده ای در شورای آموزگاران، انجمن اولیا و مربیان و جلسات آموزش خانواده و شورای دانش آموزی در یافتن پاسخ های مناسب به نیازهای دانش آموزان تلاش نماید.

نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 29 مهر 1388 - اظهار نظر (0)